Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży organizowane jest we współpracy z Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Jest to dwuetapowe szkolenie wprowadzające w obszar pracy socjaterapeutycznej, ze szczególnym uwzględnieniem psychoedukacji, psychoprofilaktyki oraz wszelkich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży, z jednoczesnym zakreśleniem podstaw rozumienie i pracy psychoterapeutycznej w oparciu o paradygmat psychodynamiczny. Zajęcia mają charakter treningowy, warsztatowy, seminaryjny oraz wykładowy. Konstrukcja merytoryczna kursu umożliwia opanowanie podstaw pracy indywidualnej w zakresie szeroko rozumianego poradnictwa a także podstaw organizacji i prowadzenia różnorodnych form tak treningowych, jak i warsztatowych. Ponadto daje możliwość poruszania się w obszarze diagnozy problematyki pacjentów, kwalifikacji do różnych sposobów leczenia a także podstawy pracy terapeutycznej. Po otrzymaniu dyplomu ukończenia Studium istnieje możliwość starania się o Certyfikat Trenerski i/lub Certyfikat Socjoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz kontynuowania nauki na podyplomowym szkoleniu w zakresie psychoterapii psychodynamicznej.
Etap wstępny
Odbywa się m.in. w Katowicach. Jest to roczne szkolenie pozwalające na zdobycie praktycznych umiejętności przeprowadzania różnego rodzaju zajęć grupowych, warsztatów oraz treningów, dające także okazję do doświadczenia własnego funkcjonowania w grupie szkoleniowej, a co za tym idzie poszerzenie swoich umiejętności i kompetencji psychospołecznych niezbędnych w pracy zawodowej. Po ukończeniu Etapu wstępnego można kontynuować szkolenie na etapie zaawansowanym, który daje specjalistyczne przygotowanie zarówno do diagnozowania, rozumienia i dostosowania interwencji do problematyki podopiecznych, jak i do organizacji placówek typu świetlice socjoterapeutyczne czy poradnie pedagogiczno- psychologiczne. Etap ten odbywa się w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie oraz Bydgoszczy.
Etap wstępny – konstrukcja szkolenia
40 godzin – Trening interpersonalny, umożliwiający doświadczenie siebie w relacji z grupą, określenie swoich możliwości oraz ograniczeń w sytuacji grupowej (40 godzin).
130 godzin – sześć dwudniowych, weekendowych spotkań warsztatowych odbywających się raz w miesiącu, będących wprowadzeniem w tematykę socjoterapii, psychoedukacji oraz poradnictwa, a także podstawowych metod pracy plus jednodniowy warsztat wprowadzający do wakacyjnego zgrupowania szkoleniowego.
Warsztaty te obejmują swoim zakresem poniższe tematy:
- elementy psychologii ogólnej
- elementy pedagogiki i psychologii rozwojowej
- teoria socjoterapii
- diagnoza socjo– i psychoterapeutyczna dzieci i młodzieży
- kontakt terapeutyczny
- komunikacja interpersonalna
- fazy rozwoju grupy i zjawiska w niej zachodzące
- elementy terapii indywidualnej i grupowej
- elementy profilaktyki uzależnień
- rysunek w pracy terapeutycznej
- teoria i zastosowanie psychodramy
- elementy treningu twórczości, asertywności i relaksacji
- wykład dotyczący adolescencji
- wykład dotyczący procesu grupowego
Razem 170 godzin
Ukończenie szkolenia umożliwia kontynuowanie nauki w Etapie Zaawansowanym Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży.
Warunkiem ukończenia etapu wstępnego jest:
- pozytywny wynik zaliczenia pracy pisemnej,
- zaliczenie zajęć składających się na szkolenie,
- uregulowane sprawy formalne
Koszt Etapu Wstępnego to 3500zł płatne w ratach: 300zł – rata kwalifikacyjna, 800zł – trening interpersonalny, 6 rat po 400zł (płatne co miesiąc przed zajęciami).
Rekrutacja do Studium
Osoby chcące wziąć udział w Etapie Wstępnym w Katowicach proszone są odesłanie wypełnionej ankiety na adres: poczta@sopp.com.pl
Harmonogram 2024/2025
Studium zaczyna się trzydniowym treningiem interpersonalnym w dniach 3, 5, 6 stycznia 2025.
Terminy studium: